mashverat_image

مشورت و هدایت؛ جایگاه خرد جمعی در تربیت

Buy

:small_orange_diamond:در تعامل با یک «انسان» کار خیلی پیچیده می‌شود؛ چون عوامل موثر و بعضاً ناشناخته بیش‌ترند و تأثیرها به‌صورت قطعی قابل پیش‌بینی نیستند. همین موارد باعث می‌شود که شاخه‌های علوم پزشکی گسترده شود و هر پزشکی حاضر نباشد در هر زمینه‌ای نظر دهد. گاهی برای ناراحتی چشممان به چشم‌پزشکِ متخصّص مراجعه می‌کنیم، ولی او در عین تخصّصش حاضر نمی‌شود اقدامی کند و برای گرفتن مشاوره به همکارانش ارجاع می دهد! جالب این است که معمولاً متخصّصان، بیش‌تر از بقیّه ارجاع می‌دهند؛ چون آگاه‌تر و دقیق‌تر شده‌اند.

:small_orange_diamond:حال اگر درشغل معلمی، به جای جسم، با «روح انسان» سر و کار داشته باشیم، این حساسیّت به مراتب بیش‌تر می‌شود. زیرا از طرفی هر کس ویژگی‌های خاصّ خود را دارد و از طرف دیگر عوامل ناشناخته و آزمایش‌نشده، بسیار بیش‌تر است. از این مهم‌تر، شعاع اثرگذاری معلّم و مربّی است. وقتی بستر تأثیر معلّم، روح دانش‌آموز باشد، ممکن است اثر کار او تا ابد باقی بماند؛ چون روح، «حیات ابدی» دارد.

:small_orange_diamond:وقتی حساسیّت و موقعیّت خاصّ کار تعلیم و تربیت -به اجمال و اختصار- مورد دقّت قرار گرفت، کم‌کم این مسئله مطرح می‌شود که چه‌طور می‌توان در این وادیِ پرغوغا وارد شد و مسئولیّت خود را به‌درستی انجام داد؟ آیا این مقدار مطالعات تربیتی که ما داریم و همین اطّلاعات موجود از وضعیّت دانش‌آموزان و خانواده‌ها، برای تصمیم‌گیری و اقدام تربیتی کافی است و نیازی به مشورت کردن نداریم؟ حتّی ممکن است با نیّت الهی و برای ادای وظیفه‌ی دینی به وادی تعلیم و تربیت قدم گذاشته باشیم؛ امّا آیا می‌توانیم آسوده‌خاطر باشیم که وظیفه را درست ادا می‌کنیم؟


:small_orange_diamond:کتاب پیش‌رو مبتنی بر گفتارهای دکتر علیرضا رحیمیان تنظیم گردیده که در خصوص جایگاه مشورت در تعلیم و تربیت، برای جمعی از مربّیان و همکاران فرهنگی بیان شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در تدوین نهایی آن نیز اگرچه بر غنای برخی جهات بحث افزوده شده، امّا تلاش شده تا حال و هوای فضای گفتگو در جمع معلمان تا حدّ امکان باقی بماند.

:small_orange_diamond:بخش‌های چهارگانه‌ی کتاب عبارتند از:
:white_small_square:طرح مسئله
:white_small_square:مشورت در آیات و روایات
:white_small_square:مشورت در تربیت
:white_small_square:ظرف مناسب برای مشورت
:white_small_square:در انتهای کتاب نیز در قالب سه پیوست، برخی از روایات تکمیلی بحث، بیان‌هایی از مرحوم علّامه کرباسچیان در باب مشورت و استفتائاتی از برخی مراجع محترم تقلید در این باب گردآوری و در اختیار خوانندگان محترم قرار داده شده است

نویسنده
علی‌رضا رحیمیان
شابک
978-600-6587-25-3
انتشارات
موسسه‌ی متن
تعداد صفحه
183
سال چاپ
1397
قطع کتاب
رقعی
نوع جلد
شومیز
0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
امتیاز شما:
CAPTCHA Image